• Ofis Cami Saray Market Karşısı Elit Plaza Kat: 1 No: 3 Yenişehir \ DİYARBAKIR

ENDODONTİ

Endodonti dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi ile uğraşan bir branştır. 

Dişin mine ve dentin tabakalarının altında ''pulpa'' olarak adlandırılan dişin canlılığını sağlayan damar ve sinir paketinin bulunduğu bir bölüm vardır. 

Dişin kronunda ''pulpa odası'' adını alan bu bölüm diş köklerinin sonuna kadar uzanmaktadır. Pulpanın herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda, dişin sinirinin alınarak, kanalların sterilize edilip ardından doldurulması gerekir. 

Kanal tedavisine ihtiyaç duyan hastalarımız genelde spontan yani diş hiçbir etkene maruz kalmadan başlayan ani,şiddetli ağrı şikâyetiyle bize başvururlar.Özellikle gece uykudan uyandıran ağrı da dişin pulpasının iltihaplandığının karakteristik belirtisidir.

Bu tip vakalarda dişin üzerine vurulduğunda (perküsyon) hasta ağrı duyar. 

Herhangi bir şekilde ağrıyla belirti vermeyen vakalarda ise diş ölmüştür ve kök ucunda lezyon oluşumu vardır.

Bu tip vakaların teşhisi yüzde şişme veya röntgen alınması sonucu konur.

Kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılır ve ağrı duyulmaz. Dişin ağızda görünen kuron kısmından dişin sinir tabakasına (pulpa) açılan bir oyuktan (kavite) dişin çene kemiği içindeki kök kısmına giriş yapılır.Dişin sinirleri kök kısmındaki kanallarda bulunur..

Kanal tedavisi işlemi sinirlerin alınması,kanalların şekillendirilip mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında genişletilmiş kanalların doldurulması işlemidir. 

Daha sonra dişin kuron kısmına harabiyetin büyüklüğüne göre restorasyon yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır.