• Ofis Cami Saray Market Karşısı Elit Plaza Kat: 1 No: 3 Yenişehir \ DİYARBAKIR

GENEL ANESTEZİ & SEDASYON

SEDASYON NEDİR?             

Sedasyon sedatif ilaçlar kullanılarak yapılan ve hastanın reflekslerinin korunduğu, derinliği ve süresi ayarlanabilen uyku halidir... Sedasyon uygulanmış hastanın bilinci açık olup, müdahale süresince komut alıp söylenenleri yapabilmektedir...

"Sedasyonla diş tedavisi güvenli midir?"

Sedasyonla (uyutularak) yapılan diş tedavileri sadece ameliyathanesigenel anestezi uzmanıanestezi teknisyeni bulunan ve fiziki ve teknik anlamda tam donanımlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerindeyapılabilmektedir.

Sedasyonla diş tedavisi ameliyathane ortamında genel anestezi uzmanı ve uzman hekimler tarafından yapıldığı sürece oldukça güvenlidir.                                                    

Muayenehane, dişkliniği ve diş polikliniklerinin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde bulunması zorunlu olan fiziki ve teknik donanım ve uzman ekibe (ameliyathane, genel anestezi ünitesi, genel anestezi uzmanı, anestezi teknisyeni vb.) sahip olmadıkları için yeterince güvenli olamayacağı gerekçesiyle sedasyonla diş tedavisi yapma yetkileri yoktur.

 

Genel Anestezi & Sedasyon

5 yaşından küçük çocuklara

İleri derecede korkusu olan hastalara

Zihinsel engelli hastalara

Lokal anestezi ile tek seansta yapılamayacak birden fazla cerrahi işlem yapılacak hastalara yapılabilir. 

Sedasyon kullanılan ilaçlar da anestezi ilaçlarıdır. Ancak genel anesteziye (narkoz) kıyasla hem dozları düşüktür hem de kullanılan ilaç sayısı azdır. Sedasyonda kullanılan ilaçların dozu çocuğunuzun ihtiyacına göre belirlenir. Sedasyondaki uyku düzeyi genel anestezideki kadar derin değildir. Çocuğu hafif bir uyku durumunda tutmak diş tedavisi için çoğu kez yeterlidir. Sedasyonu narkozdan ayıran diğer özellik işlem süresince çocuğun kendi solunumunun devam etmesidir.Yaşamsal fonksiyonlarda bir değişiklik olmaksızın, geçici bilinç kaybı ve refleks aktivitede azalma hali genel anestezi olarak adlandırılmaktadır. Genel anestezi uygulaması; bilinç kaybına yol açarak, hastanın ameliyat sırasındaki farkındalığını önler, ağrıyı ortadan kaldırarak hastaya ameliyat sırasında konfor sağlar ve refleks aktiviteyi baskılayıp kas gevşemesi sağlayarak cerrahi müdahalenin yapılmasını kolaylaştırır. 

Genel anestezi halkımız tarafından narkoz olarak bilinir.Anestezi sonlandığında narkoz etkileri tamamen geriye döner ve kalkar. Ailesel narkoz ilaçlarına karşı duyarlılık olanlarda  farklı bir ilaç yada yöntem seçilir.

Merkezimizde tam teşekkülü ameliyathanemiz mevcut olup, genel anestezi uzmanımız ve uzman hekimlerimizce genel anesteziyle ve sedasyonla diş tedavinizi gerçekleştirmekteyiz.